Aile ve Çift Danışmanlığı

çift danışmanlığı istanbul uzman psikolog çift terapisi

Aile ve Çift Danışmanlığı

Aile ve Çift danışmanlığı bireysel danışmanlıktan farklı olarak kişilerin ilişki içindeki ortaya koydukları beliklerini değerlendirmekte ve böylece müdahale tekniklerini uygulamaktadır.

Danışman, karşılıklı duygusal ilişki içerisinde (flört, evlilik, nişanlılık, sevgililik vs.) bulunan çiftlerin sorunları üzerine odaklanır. Aynı zamanda çiftlerin bu sorunları yönetebilmesi adına destek sağlayan ve gizlilik esasına dayanan bir yolda olma halidir.

Çift Terapisi

Çift terapisi, çiftlerin çözüm bulmakta zorlandıkları problemleri ve içinden çıkamadıkları sorunları veya iletişim sorunlarını ele alarak çözüme götürmeyi hedefleyen bir terapi modelidir. Bu terapide temel amaç, partnerlerin net bir şekilde iletişim kurabileceği, empati kurarak birbirlerini anlayabileceği ve çok daha iyi ve etkili etkileşim staretijiyle çalışabileceği güvenilir bir alan sağlamaktır.

Çift terapisi ile çift ilişkisi üzerinde çalışmak, anlaşmazlıkların daha fonksiyonel yöntemlerle yönetilmesine, farklılıkların anlaşılıp çözülmesine ve ilişkide yakınlığın artırılmasına katkı vermesi amaçlanır.

Aile Terapisi

Aile terapisi, aile içindeki bireyler arası ilişkilerin anlaşılması, iletişimin güçlendirilip geliştirlmesini ve aile bireylerinin problemlerini çözmelerine yardım etmeyi amaçlayan bir terapi modelidir.

Boşanma arifesinde olan evli çiftler, boşanma dönemini daha sağlıklı yönetmek ve çocuklarının duygu durumu ihtiyaçlarını gözetmek için bu terapiden faydalanabilir.

Tek çocuklu veya büyük aileler ebeveynlik konularında yaşadıkları sorunları ele almak, çocuklarıyla daha iyi ve sağlıklı iletişim kurmak, çocuk yetiştirme sürecindeki zorluk ve sorunlarla başa çıkmak, yardım almak ve bireyler arasındaki çatışma konularını ele almak ve dengeyi sağlamak amacıyla bu terapi modeline başvurabilirler.