Bağımlılık Danışmanlığı

Bağımlılık Danışmanlığı – Bağımlılık Terapisi Nedir?

Bireyler yaşamlarındaki deneyimler sonucunda bazı nesneler, durumlar, maddeler ve davranışlara karşı sürekli değişen bir heyecan ve ilgi duyabilirler. Bu ilgi ve heyecan, zamanla bireyleri etkisi altına alarak bağımlılık oluşturabilir.

Bağımlılık sadece alkol ve madde kullanımında değil gelişen dijital çağ ile birlikte Teknoloji, Dijital Oyun, İnternet, Sosyal Medya, Alışveriş, İlişki, Kumar ve Bahis gibi alanlarda da görülmektedir. Bağımlılık nedeniyle kişinin sosyal ilişkileri, eğitim süreci, iş yaşamı ve aile ilişkilerinde sorunlar oluşabilmektedir. Bağımlılıklar, normal yaşam akışını bozmakla kalmaz, aynı zamanda bu bağımlılıkların özelliklerine bağlı olarak ruhsal ve bedensel sağlığı olumsuz etkileyebilir.

bağımlılık terapisi nedir istanbul psikolog

Bağımlılık Terapisi Neden Gereklidir?

Bağımlılık terapisi kendimize daha çok yaklaşmamızı, ihtiyaçlarımızı daha çok görmemizi ve elimizden geldiğince bu sorunları artık yönetebilmemizi sağlayabilecek desteği bize sağlan gizlilik esasına dayanan kendimize doğru yaptığımız keşif yolculuğudur. Beynin önemli mekanizmalarında yaşanan öenmli değişimler sonucu uygulanan müdahale yöntemleri değişkenlik göstermektedir. Bağımlılık bir irade meselesi değil, bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Her hastalık gibi tedavisi mümkündür.

Bağımlılık Terapisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzman Psikoloğun uzmanlık alanına göre çeşitli müdahale tekniklerini kullanarak süreci yönettiği diğer terapi yaklaşımlarıyla ortaklaşsada bazı müdahale tekniklerinde farklılıkların olduğu bir alandır. Her Psikolog bu alanda çalışmalar yapamaz. Bu alanda özellikle uzmanlaşmak ve eğitim almak gerekmektedir. Bağımlılığın şiddetine göre yani bilişsel işlevlerde yarattığı etkiye ve günlük yaşamda yaşanan zorlanmalara göre bazen hastane yatışı gerekebilmektedir. Hangi bağımlılık türü olursa olsun bir beyin hastalığı olduğu için mutlaka psikiyatrist iş birliğinde çalışılması gerekmektedir.

Bağımlılık terapi seanslarını hakkında bilgi almak için deneyimli psikolog ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ousia Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak İstanbul avrupa yakasında, Şişli, Nişantaşı/Osmanbey semtinde hizmet vermekteyiz. Yüz yüze terapi veya online bağımlılık terapisi için biz ulaşın.