Ergen Danışmanlığı

Ergen Danışmanlığı – Ergen Terapisi Nedir?

Ergenlik, bireyin yeni bir yol ayrımına geldiği çocukluk evresinden genç yetişkin olduğu evreye geçtiği dönemdir. Ergen davranışlarının önemli bir bölümü normaldir. Gelişim ve büyümenin parçasıdır. Ergenlik, bireyin çocukluktan yetişkin dönemine geçtiği hem fiziksel hem de kişilik olarak değiştiği gelişimsel dönemlerden biridir. Ergenlik dönemi 11-12 yaşlarda başlayarak 21-22 yaşına kadar devam edebilen bir süreçtir.

Bu dönem yaşamının ilk 5 yılı kadar önemli olduğu bilinen ve “Hassas Dönem” diye adlandırabileceğimiz bir dönemdir. Çocukluktan ergenliğe geçerken gözlemleyebileceğimiz şey çocukluk döneminin sonları nispeten daha dingin ve durağandır. Yavaş ve düzenli bir gelişim halinden ergenlikte hızlı ve düzensiz bir gelişim başlar. Çocukluktan yetişkinliğe hızlaca gerçekleşen bu geçiş elbetteki sancılıdır.

Aynı zamanda hassas dönem olarak adlandırılmasıyla beraber tıpkı ıstakozların kabuk değiştirme dönemindeki gibi kişiyi zayıf ve savunmasız yapar. Ayrıca ergenlerin kendi yaptıklarından ya da yapmadıklarından sorumlu olmaya başladığı zamandır. Sonuçlara katlanmasına müsade ederseniz ancak o zaman sorumluluk almayı öğrenir. Yararlı ve bütünleşik bir kimlik duygusuna ulaşmanın yolu “bunalım”dan geçer.

ergen terapisi istanbul psikolog

Ergen Terapisi Neden Gereklidir?

Bu sebeple sağlıksal sınırı aşmayan, günlük yaşam işlevlerini etkilemeyen bunalımlar gelişimin bir parçasıdır, diyebiliriz. Ergenin dili muğlaktır. Bazen farklı bazen farklı düşünceler içine girebilir. Çünkü bu sayede kişiliğini ortaya çıkarabilir. Yalan söylemek ergen ailesi için korkutucu olabilmektedir. Oysa yalan söylemek yaşamsal faaliyetlere ciddi etkiler etmediği sürece normaldir ve ergenin sıkça başvurduğu bu yöntem aslında kişiliğini bulma biçimidir.

Yaşamın ilk yıllarında aldığımız yaralar nasıl seçimlerimizi etkileyebiliyorsa ergenlik dönemi yaraları da yaşam boyu seçimlerimizi etkileyebilir. Bu sebeple sınav kaygısı, performans kaygısı durumlarının en çok yaşandığı bu yaş diliminde bir psikolog desteği almak çok önemlidir. Bu geçişte aile, çevre hatta en çok ergenin kendiyle yaşadığı zorlayıcı bir dönemdir.

Ergen terapisi, bu zorlayıcı süreçte ergenin o yol ayrımlarını daha rahat dönebilmesini, ihtiyaçlarını daha rahat görebilmesini ve elinden geldiği kadarıyla bu sorunları artık yönetebilmesi adına destek sağlayan gizlilik esasına dayanan bir yolda olma halidir.

Ergen terapisi hakkında veya ergen danışmanlığı hizmetimiz ile ilgili bilgi almak için İstanbul Nişantaşı’ndaki merkezimize gelebilirsiniz. Aynı zamanda randevu al formunu doldurarak ta bizlere ulaşabilirsiniz.